Bure
Under senaste veckorna gjordes en större översyn av portföljen och då framför allt investmentbolagen. Många investmentbolag har fått en väldigt hög substanspremie. Tanken har varit att avveckla positionen i de investmentbolag som har en stor substanspremie. Den här veckan har turen kommit till Bure. Sedan position togs i Bure har vi fått vara med om en fantastisk utveckling i aktien. De första aktierna köpte för ca 101 kronor och försäljningen skedde till kursen 269 kronor per aktie. Det är väldigt sällan som Bure rapporterar sitt substansvärde men sett till senaste rapporterade substansvärdet så ligger premien i Bure på 25-30% vilken känns ganska högt med tanke på att de bolagen som Bure har i sin portfölj är väldigt högt värderade också.
Sammanfattningsvis ägdes Bure i 29 månader, den totala avkastningen låg på 121,46% inkl utdelningar och CAGR på 38,7%.
Thunderful Group
Under veckan har vi även tecknat aktier i Thunderful Group. Intresset var extremt stort och därmed var tilldelningen extremt liten, men passar ändå bra i vår spekulationsportfölj. Under första handelsdagen var aktien som mest upp över 80%. Aktien verkar inom spelbranschen och passar perfekt till vår nya strategi i spekulationsportföljen att öka antalet gamingbolag.
Ett annat fokus i spekulationsportföljen ligger på att ta position i mindre investmentbolag för att få exponering mot bl a väldigt små onoterade bolag.
Arbona
Ett mindre investmentbolag som främst investerar i onoterade bolag. Kända investeringar är t ex Nextory, Binero, S2Medical och Eastnine.
Abelco Investment Group
Investerar i tillväxtbolag inom industri, verkstad och teknik. De satsar särskilt i samband med omstruktureringar.
Northern CapSec Ventures
Fokuserar på investering, förvaltning och utveckling av tillväxtbolag på den nordiska marknaden. De finns i flera branscher, både noterade och onoterade innehav, men har störst inriktning mot IT-sektorn.